Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej
To dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia.
Dlaczego i kiedy muszę posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej?
Chcesz wynająć nieruchomość
Chcesz sprzedać nieruchomość
W celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie nowo wybudowanego domu
Aby uzyskać dofinansowanie w programie „Moje Ciepło”
Co grozi za brak świadectwa charakterystyki energetycznej?
Za brak świadectwa charakterystyki energetycznej przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości grozi grzywna nawet do 5000 zł.
Ile ważne jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
Świadectwo ważne jest 10 lat natomiast straci ono ważność przed upływem tego terminu, jeżeli zostanie przeprowadzona gruntowna modernizacja np. wymiana okien, wymiana źródła ciepła, docieplenie budynku.
Jakie budynki zwolnione są z obowiązku posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej?
podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
używane jako miejsce kultu i do działalności religijnej,
przemysłowe oraz gospodarcze niewyposażone w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego, mieszkalne, przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku,
wolnostojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 m²,
gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m²·rok)
w przypadku nowo wybudowanych budynków o powierzchni zabudowy do 70 m² budowane dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, natomiast przy ich sprzedaży lub najmie świadectwo jest wymagane.
Kto zleca sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej?
Sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej zleca właściciel lokalu lub budynku.
W jakiej formie przekazywane jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
elektronicznej - opatrzone numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby uprawnionej.
papierowej – opatrzone numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz podpisem osobistym osoby uprawnionej
Fakt przekazania świadectwa, zostanie odnotowany w akcie notarialnym.
Przez kogo sporządzane jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
Dokument wydawany jest przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie oraz są wpisane do rejestru osób uprawnionych do wydawania świadectw.
Co to jest wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej?
Jest to oficjalna lista osób w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków, które posiadają niezbędne kwalifikacje i uprawnienia do oceny energetycznej budynków.
Gdzie szukać dokumentów do wystawienia świadectwa energetycznego?
W przypadku domów jednorodzinnych wszystkie parametry znajdują się w projekcie budowlanym, natomiast w przypadku mieszkań należy zgłosić się do Spółdzielni/Zarządcy budynku, których obowiązkiem jest przekazanie dokumentacji technicznej lub kopii świadectwa charakterystyki energetycznej w terminie nie dłuższym niż 14 dni.
Co oznaczają podstawowe wskaźniki obliczeniowe w świadectwie?
EP – roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (czyli węgiel i gaz); dla nowych budynków EP określane jest jako zapotrzebowanie referencyjne, zgodnie z warunkami technicznymi,
EK – zapotrzebowanie na energię końcową (po odjęciu strat ciepła związanych z przesyłem energii),
EU – zapotrzebowanie na energię użytkową (po odjęciu strat ciepła przenikającego przez ściany, okna czy dach oraz traconego z wentylacją, a także po dodaniu energii słonecznej czy wytwarzanej przez urządzenia).